اخبار مجد:    
مجله الکترونیکی مجد؛
اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری
این قانون نیز همچون قانون مجازات اسلامی طی لایحه ای در دست تغییر است.

متن این لایحه در فصلنامه شماره ۳ مجد چاپ شده است.

مایلیم نظرات حقوقدانان و صاحبنظران را در این خصوص به اطلاع کاربران دیگر برسانیم.
نقدهای کاربران در مورد موضوع فوق؛
موارد یافت شده: 13  صفحه اول  1  2  صفحه آخر  
نام فرستنده : حسین روحانی شغل : وکیل پایه یک دادگستری
نکته مثبت این اصلاح حق مطالعه پرونده برای متهم است.
نام فرستنده : امید شکرائی شغل : دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق
یا سلام
در دیدگاه حقوقی باید اذعان داشت که تحول در قوانین علاوه بر تغییر در رکود موجبات بروز رسانی و قابلیت تطابق با پیشرفت جامعه را فراهم می سازد این در حالی است که قانون مورد بحت مستثنی از این مهم نیست بنا بر این میتوان گفت نوآوری های مختلف در بخشهای و مباحث بسیار چشمگیر و قابل توجه است از جمله لحاظ نهادهای مختلف حقوقی ، چهارچوب ویژه برای مسولیتها ، اقدامات و برخود با موارد مختلف ، محدودیتهای نهادهای درگیر با سیستم بدوی تشکیل پرونده ، و غیره مضافا" نیازمند تشکیل نهادها و مسولیتهای مختلف برای سیستم دادرسی و پلس میباشد اما به لحاظ عدم اجرا و موکول نمودن اجرای آن به سال 1394 می بایست انتظار کشید تا بدانیم در عمل نقاط قوت و ضعف این قانون در کجا متبلور می شود.
با تشکر شکرائی فرد1393/12/10
نام فرستنده : سلیمی شغل : وکیل دادگستری
با سلام . با بررسی مفاد لایحه جدبد قانون آ د ک بویژه مواد اولیه بوضوح تحول اساسی در حفظ حقوق متهم مشاهده میگردد که بنحوی از آن میتوان به اصول راه بردی فرایند آئین دادرسی کیفری نام برد وضمانت اجرای تخلف قاضی یا ضابطین دادگستری از این مقررات را ابطال تمام یا بخشی از اقدامات مراجع مذکور دانست .لیکن آنچه که مهم است اجرای صحیح این قانون ونظارت کافی بر عملکرد دست اندرکاران و ایجاد سازو کار لازم برای امکان اجرائی نمودن این موارد که بعضا با کمبود وکاستی های شدید در دستگاه قضا ونیروی انتظامی مشاهده میگردد ، میباشد . موفق باشید .
نام فرستنده : زهرا وهبی شغل : مدرس دانشگاه
اصلاح قوانین با توجه به تغییراتی زمانی و تغییرات اجتماعی که در هر کشوری صورت میگیرد به شرطی که متناسب و حافظ حقوق حقه ی اشخاص باشد کار خوبی است مخصوصا اینکه در ابتدای این لایحه صحبت از اصل برائت و و جلوگیری شدن از طولانی شدن پرونده بیان شده و در ماده 1 آن واژه محکومان برداشته شده و متهم جایگزین شده است که کار بسیار پسندیده و به جایی بود.
نام فرستنده : سید رضا صادق زاده شغل : کارشناس سازمان امور مالیات
این قانون بصورت خوبی اصلاح شده است اما نکاتی نیز مورد غفلت واقع شده است که می طلبد که با دید امروزی تر با همان مبانی اسلامی به آن نگریسته شود.
نام فرستنده : فرزانه صادقی شغل : کارآموز وکالت
به نظر من تغییر و اصلاح قوانین در خیلی موارد ضروری هست و این صرفاً شامل قانون آیین دادرسی کیفری نمیشه. به روز بودن قوانین اعم از قوانین ماهوی و شکلی توی هر کشور نشونه استحکام و قدرت قانون گذاری و توجه مقامات مسئول به اجرای مقررات جدید و کارآمد می باشد.
نام فرستنده : شیرین شهبازی شغل : وکیل دادگستری
این لایحه حاوی سیاستهای جنایی و کیفری انسجام یافته ای است حمایت از حقوق زیاندیدگان ، دادرسی همراه با سرعت ، به کارگیری اصول منصفانه. حتی دادن حق مطالعه پرونده برای متهم. که به نظر اینجانب شالوده و بنیان نظام عدالت کیفری را برای اینده پیریزی می کند.
نام فرستنده : شیرین شهبازی شغل : وکیل
از انجا که سیستم دادسرا در کشور حاکم است وجود ایین دادرسی منطبق با این سیستم ضروری بود . یکی از نواوری های این لایحه اصول دادرسی منصفانه است در ماده 73 ایین دادرسی فعلی حق مطالعه پرونده فقط به شاکی داده شده است در حالی که این حق در لایحه جدید به متهم داده شده است.
نام فرستنده : محسن تاجیک شغل : دانشجو
با سلام سال نو بر شما مبارک باد. در یکی از کلاسهای آئین دادرسی مدنی جناب آقای جعفر نژاد از وکلای دادگستری اظهار داشتند که آئین های دادرسی (مدنی و کیفری) سراسر تناقض است. ایشان عقیده داشتند که آئین های دادرسی از وظایف اصلی خود بسیار دور افتاده اند و نیاز دارند که به حالت سابق برگردند. ایشان گفتند برای اینکه بدانیم چقدر از اصول عملیه آئین های دادرسی دور افتاده ایم و بدانیم که از اهداف مقنن دور شده ایم باید برویم تا کتاب استاد مرحوم متین دفتری را کاملاً مطالعه کنیم آن وقت میفهمیم که آئین دادرسی چقدر مشکل دارد. به هر حال تا انجا که بنده وارد دستگاه قضایی شده ام و پرونده های حقوقی و کیفری را پیگیری میکنم, به این نتیجه رسیده ام که قوانین و مقررات آئین دادرسی در اطاله دادرسی نقش اساسی و موثری دارد. ضمن اینکه معتقدم هر کسی از جمله خود من نباید خود را در جایگاه نقد قوانین و مقررات قرار دهد. چه اینکه مقنن با دید وسیعی که دارد و همچنین با توجه به اینکه حتماً از اساتید مجرب و صاحبنظران استفاده میکند تا آنجا که توانسته است سعی کرده قانون درست و جامعی را تدوین کند. خوش باشید.
نام فرستنده : اکبر شغل : دانشجو
اصلاح قانون باید دارای فایده اجتماعی وفردی باشد وبتواند وضع حقوقی جامعه رابهبود وارتقاع دهد
نام ونام خانوادگی؛ *

شغل؛ *

موضوع؛ 

متن نظر؛ *

کدامنیتی؛ *
 
 تکمیل موارد ستاره دار (*) الزامی است.

وکیل در تهران آموزش طراحی سایت

دفتر مرکزی مجد: تهران، میدان انقلاب، تقاطع خیابان منیری جاوید و شهدای ژاندارمری، پلاک 57 - تلفن:66412078 - 66409422 - 66495034
کلیه حقوق این وب سایت برای مجمع علمی و فرهنگی مجد محفوظ می باشد.
آخرین بازدید: 9926475